Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Teatr 2. Strefa

2006.12.15 g. 22:23

"Mój boski rozwód" w Drugiej Strefie


Teatr Druga Strefa zaprasza tuż przed świętami na świetny spektakl MÓJ BOSKI ROZWÓD – Geraldine Aron
Tłumaczenie: Anna Wołek, Krystyna Podleska

 

Reżyseria: Jerzy Gruza

Występuje: Krystyna Podleska

 

Spektakle 17, 18 i 19 grudnia br. godz. 20.00

  

Spektakl opowiada historię kobiety po pięćdziesiątce. Kobiety porzuconej, samotnej, a jednocześnie dowcipnej, czasem złośliwej, radosnej i tryumfującej. Angela po rozstaniu z mężem stara się ułożyć wszystko od nowa. Jej historii towarzyszy komizm, wzruszenie, zabawa, ale i tragizm. Jednym słowem - "samo życie". Po różnych przejściach i przygodach Angela odnajduje szczęście. Jest to wygrana kobiety, która nigdy nie zatraciła nie tylko poczucia humoru, ale i młodzieńczej ciekawości świata. Nie brakuje jej także dystansu do siebie i innych. Angela widząc zabawną stronę swoich porażek, kpiąc z samej siebie, powoli nabiera dystansu do sytuacji, w której się znalazła. Wiedząc, że nikt jej do końca nie współczuje (matka zimna i krytyczna, córka zajęta sobą i chłopakiem, przyjaciółka snobka, a ex mąż wręcz antypatyczny), za jedynego wiernego towarzysza mając jedynie psa (biały terier na kółkach), mimo wszystko odnajduje powoli sens życia.

My, jako widzowie, możemy się wzruszyć, a jednocześnie szczerze roześmiać słuchając jak Angela zmaga się z uciekającym czasem. Musi przecież na nowo stać się atrakcyjną kobietą. Angela opowiada nam o swoim życiu tak obrazowo i wciela się w tyle różnych postaci, że trudno uwierzyć, iż to monodram, a nie sztuka wieloobsadowa.

Reżyser o sztuce: ”Angela Kennedy Lipsky to tysiąc razy ja. Po pierwsze rozwodziłem się kilka razy i kobiety rzucały mnie w podobny sposób jak mąż porzucił Angelę, bez litości, okrutnie i podstępnie. Cierpiałem i czułem wszystko to, co przeżywa na scenie Angela Krystyny Podleskiej. Z tym, że tak, jak i ona - doznając kilka razy tej męki i poniewierki – mogłem się już do tego przyzwyczaić i niewiele pamiętać z tych tragicznych, ale i śmiesznych perypetii.

Krysia również nie tylko była rzucana, ale i sama dawała kolejnym mężom dobrze w kość. Lepiej być rzucającą niż porzuconą. Gra tę rolę z wyjątkową znajomością rzeczy.”

         W „Boskim rozwodzie” zaciera się to, co damskie i męskie. Ból nie pozwala zapomnieć. Zanikanie cierpienia zaciera pamięć o tym drugim człowieku, z którym się było, nieważne, miesiąc czy jedenaście lat. Czasami boli przez całe życie. I to znaczy, że jeszcze ciągle kochamy.

Jest to opowieść o nas samych z przymrużeniem oka. Wszyscy przecież szukamy miłości, ciepła i nie chcemy być samotni.

 

O twórcach:

Jerzy Gruza – jego dorobek artystyczny to 45 lat pracy w telewizji, setki programów, seriali, widowisk rozrywkowych. Od 1984 roku jest dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Reżyserował tu m.in. Skrzypka na dachu, Jesus Christ Super Star, Les Miserables, Człowieka z La Manczy. Pisał i realizował popularne seriale: Wojna domowa, Czterdziestolatek, Tygrysy Europy, filmy fabularne: Dzięcioł, Motylem jestem, a także dramaty psychologiczne: Przeprowadzka, Noc poślubna w biały dzień.

Krystyna Podleska – występowała m.in. w Polskim Teatrze Dramatycznym w Londynie, Royal Court Theatre, Richmond Theatre, Coliseum Oldham, Arts Theatre Ipswich, Pheonix Theatre Leicester oraz w polskich produkcjach filmowych, tj. „Barwy ochronne” i „Kontrakt” Krzysztofa Zanussiego, „Za rok, za dzień, za chwilę” Stanisława Lenartowicza oraz „Miś” Stanisława Barei.

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy